Свою думку з цього питання висловив кореспонденту Василю Пасочнику директор ННЦ “Інститут аграрної економіки”, академік НААН Лупенко Ю. О. Фрагмент статті “Перегляд пільг для агросектора: як проскочити між крапельками” наводиться нижче:

“Директор Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", академік Національної академії аграрних наук Юрій Лупенко зазначає, що пропозиція про застосування зниженої (7-відсоткової) ставки ПДВ з'являється не вперше. Цей механізм передбачений Директивою 112/2006/ЄС та є класичною європейською практикою для фермерів, тобто товаровиробників із невеликими оборотами. Але експерт указує, що новації можуть позбавити аграріїв істотних фінансових ресурсів на тлі й так відчутної втрати майже 7 млрд грн через відсутність відшкодування ПДВ при експорті зернових і технічних культур.

"Розрахунки показують, що для компенсації вхідного ПДВ за існуючою структурою витрат і рентабельності необхідно, щоб вихідна ставка становила майже 60% стандартної ставки ПДВ, тобто близько 10%, при стандартній ставці в 17% (з 2014 р. — Ред.). В іншому разі товаровиробники не тільки будуть позбавлені підтримки (8–9% від рівня надходжень (виручки), а й понесуть витрати внаслідок недокомпенсації ПДВ", — констатує Ю.Лупенко.

Учений вважає, що метою уряду має бути не скасування чи істотне реформування спецрежиму з ПДВ, а розробка механізмів для запобігання оптимізації податкових зобов'язань. "Напрямом вирішення проблеми могло б стати прийняття законодавства про трансфертне ціноутворення, що дасть можливість фіскальним органам руйнувати оптимізаційні схеми", — додає експерт.”