Квасоля «вибиває» зернові з українських полів: як довго висока ціна приваблюватиме аграріїв? – коментар Богдана Духницького AgroPortal
Ми у ЗМІУ Інституті аграрної економіки додають, що глобальна торгівля квасолі звичайної, на експорті якої спеціалізується й Україна, торік сягала позначки в 1,7 млн т. Водночас близької 60% експорту забезпечують Аргентина, США, Ефіопія, Канада та Єгипет.
Україна не належить до числа лідерів світового ринку. Торік ми продали за кордон 8,3 тис. т квасолі вартістю близько $8 млн.
Найбільші обсяги закупівель української квасолі здійснили:
- Італія — 1,8 тис. т;
- Молдова — 1,5 тис. т;
- Пакистан — 0,8 тис. т;
- ОАЕ — 0,6 тис. т;
- Румунія — 0,6 тис. т.
Хоча географія нашого експорту доволі розгалужена, він не включав або слабко був представлений на ринках деяких провідних країн-імпортерів цієї культури, зокрема Мексики, Індії, Іраку та Великої Британії.
Серед структурних причин, що на даному етапі стримують експорт квасолі, експерт називає типові для нішевих продуктів перепади, пов’язані з «низькими стартовими позиціями», за яких навіть незначні кон’юнктурні коливання відчуваються суттєво:
- 2018 рік — 12 тис. т;
- 2019 рік — 25 тис. т;
- 2020 рік — 20 тис. т;
- 2021 рік — 7 тис. т;
- 2022 рік — 19 тис. т.
Окрім того, концентрація виробництва у господарствах населення часто унеможливлює формування однорідних за сортом і якістю партій продукції, яких потребують спеціалізовані оптові компанії для подальшої доробки та експорту.
Самі плоди цієї культури є вразливими до механічних пошкоджень, тому вимагають застосування особливих машинних технологій для досягнення належного товарного вигляду. Переважна більшість виробників квасолі відчуває гострий брак інформації щодо актуального стану ринку, а стандарти якості часто встановлюються лише країнами-покупцями, тому буває складно вчасно і правильно зорієнтуватись.
Джерело: AgroPortal