Використання високоякісного сертифікованого посівного матеріалу – шлях до підвищення конкурентоспроможності сільського господарства України на ринку ЄС – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
Сертифікований посівний матеріал – це не лише нові сорти зернових, а й підвищена стійкість до хвороб і змін клімату, а отже й більш висока якість сільськогосподарських культур і вирощеного врожаю, зазначив завідувач відділу ринку матеріально-технічних ресурсів Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук Олександр Захарчук.
Насіннєвий ринок європейських країн оцінюється у більш ніж 5 млрд долл. США, що становить 21% світового ринку. Провідні місця в міжнародній насінневій торгівлі посідають Нідерланди, Франція, Данія та Німеччина. При цьому на Францію припадає понад чверть насіннєвого ринку Європи.
У країнах ЄС щорічно виробляється більше 200 млн тонн зерна, з якого 6–7 млн тонн (3,5%) використовується як посівний матеріал. При цьому середнє використання сертифікованого посівного матеріалу в Європі становить близько 50%. У Данії та Нідерландах продаж сертифікованого посівного матеріалу пшениці сягає 75-90%. Водночас у Польщі сертифіковане насіння висівається лише на 16% виробничих посівів, а у Литві – ще менше.
В Україні, за оцінками науковців Інституту аграрної економіки, частка сертифікованого насіння складає 5–8%. При цьому це здебільшого імпортоване насіння. А відсоток використання власного посівного матеріалу дуже високий, адже малі та середні господарства використовують переважно несертифіковане насіння.
Отже, незважаючи на значне поліпшення на вітчизняному ринку насіння, Україна сильно відстає від інших європейських країн у забезпеченні виробничих посівів якісним сертифікованим насінням вищих категорій. Внаслідок цього вітчизняне сільське господарство несе значні втрати, знижуючи власну конкурентоспроможність на європейському ринку.
Тільки використовуючи високоякісний сертифікований посівний матеріал, Україна матиме шанс конкурувати на глобальному продовольчому ринку поряд з країнами Європейського Союзу, підсумував Олександр Захарчук.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 527 86 73 |
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |