2017 року прогнозується незначний спад обсягів виробництва продукції рослинництва – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
2017 року валова продукція рослинництва прогнозується на рівні 175,6 млрд грн, що на 5,1% менше показників 2016 року. При цьому очікується зменшення обсягів виробництва переважної більшості продукції рослинництва, крім жита, гороху та ріпаку, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, презентуючи скоригований прогноз, що базується на результатах фактичних і очікуваних посівів сільськогосподарських культур станом на початок червня цього року.
За його словами, враховуючи стан посівів зернових культур і несприятливі погодні умови, прогноз можливий за песимістичним варіантом, крім кукурудзи та рису, який може бути за середнім сценарієм. По решті культур прогноз оцінюється за песимістичним варіантом, крім сої, плодів та ягід і винограду, урожай яких прогнозується за середнім варіантом.
Обсяги виробництва зернових і зернобобових культур 2017 року зменшаться порівняно минулим роком на 10,7% – до 59,04 млн т. Основна причина полягає у зменшенні урожайності, яка прогнозується меншою на 11,6%, зауважив академік.
Пшениці цього року може бути зібрано на 17,9% менше, ніж торік.
Внаслідок зменшення площі під ячменем та зниження його урожайності, виробництво цієї культури може зменшитися на 23,3% порівняно з 2016 роком.
Зниження на 5% урожайності гречки може призвести до зменшення обсягів її виробництва на 9,3%.
Найбільший спад – 51% – прогнозується по просу. Причина – зменшення на 44,2% площ під посівами цієї культури.
Зменшаться також обсяги виробництва вівса (-23%) та сорго (-17,6%).
Майже на рівні минулорічних показників прогнозується виробництво кукурудзи та рису.
Виробництво гороху зросте на 10,3% внаслідок збільшення площ під культурою на 60,6%.
Жита прогнозується зібрати на 7,7% більше, ніж торік.
За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, серед олійних культур зростуть лише обсяги виробництва ріпаку. Вони прогнозуються на рівні 183,8% проти показників 2016 року внаслідок збільшення площ посіву на 94,7%.
Виробництво соняшнику зменшиться на 4,8% за рахунок скорочення посівних площ на 7,4%.
Валовий збір сої зменшиться проти минулого року на 4,5%.
Виробництво цукрових буряків зменшиться на 6%, в основному за рахунок прогнозованого зниження їх урожайності на 10,2%.
Обсяги виробництва картоплі зменшаться на 3,1%.
Валовий збір овочів зменшиться проти 2016 року на 6,8% внаслідок зменшення їх урожайності на 7,1%.
Плодів та ягід буде зібрано на 3,7% менше, ніж торік.
За прогнозом, виробництво винограду очікується на рівні минулого року.
Загалом, прогнозований урожай 2017 року не призведе до суттєвих змін у забезпеченні внутрішніх потреб країни у продукції рослинництва та обсягів експорту (за винятком ячменю та ріпаку), підсумував Юрій Лупенко.
Довідково
Наведені дані отримані із застосуванням методики короткострокового (1–2 роки) прогнозування, розробленої творчим колективом Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» під керівництвом академіка НААН Меселя-Веселяка В.Я. на основі методу адаптивного моделювання.
Апробація методики у 2011–2013 роках продемонструвала незначне відхилення між прогнозними і фактичними показниками, що підтверджує високу достовірність прогнозу.
Науковці здійснюють прогнози за трьома сценаріями – оптимістичним, песимістичним та середнім.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 258 3112 |
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |