Ліберальний ринковий обіг земель в нинішніх умовах – шлях до олігархізації в земельній сфері – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
Запровадження абсолютно ліберального ринкового обігу земель в нинішніх умовах несе в собі ризики олігархізації та земельної спекуляції, зазначила завідувач відділу земельних відносин та природокористування Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Ольга Ходаківська.
На її думку, серед переваг цієї моделі – реалізація прав власності на земельні ділянки власниками земельних паїв, оборот капіталу та його вливання в аграрну сферу, а також пожвавлення в усіх сегментах земельного ринку.
Але запровадження цієї моделі призведе до неконтрольованої спекуляції на земельному ринку та знецінення земельних ділянок на початковому етапі запуску обігу земель, що відбудеться, навіть, попри окремі запобіжники.
Хоча власники земельних паїв, які хочуть їх продати, зможуть отримати свою одноразову вигоду від запровадження ліберального ринкового обігу земель, основними вигодонабувачами будуть представники крупного капіталу та спекулятивний капітал, у т.ч. іноземний.
Вибудовуючи модель ринкового обігу сільськогосподарських земель, необхідно відійти від неоліберальних доктрин та визначити чітку мету подальших земельних перетворень. Запровадження ринку земель заради самого ринку (купи-продай) – ціллю бути не може. Виходячи з реалій сьогодення, це має бути пошук ефективного господаря, пошук ефективних шляхів і механізмів збереження й розвитку українського села та формування спроможних територіальних громад. Вибудовуючи модель ринкового обігу земель, слід дивитися у майбутнє, відштовхуючись від українських реалій та сучасних світових тенденцій, а не керуватися застарілими неоліберальним догмами, які не працюють у таких країнах, як наша, підсумувала Ольга Ходаківська.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 258 3112 |
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |