Скачати прес-реліз українською, на русском языке

У контексті задекларованого урядом курсу на розвиток фермерських господарств особливої актуальності набуває питання їх доступу до земельних ресурсів. Адже це – одне із ключових питань при започаткуванні нового або розширення існуючого фермерського господарства, що прямо чи опосередковано позначається на рівні їх конкурентоспроможності, зазначила завідувач відділу земельних ресурсів та природокористування Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Ольга Ходаківська.

За її словами, для ведення фермерського господарства можуть використовуватися ті земельні ділянки, що перебувають у власності членів фермерського господарства та/або у їх користуванні, у т.ч. на правах оренди. Це можуть бути земельні ділянки, що надавалися у період 1990–2001 років на праві постійного користування. Також фермерські господарства можуть орендувати землі державної, комунальної та приватної власності, у т.ч. земельні паї.

Слід чітко розмежувати малі фермерські господарства, які створені за законами України «Про селянське (фермерське) господарство» від 20.12.1991 №2009-XII та «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 №973-IV, і великі фермерські господарства, створені у процесі реорганізації колгоспів та радгоспів (1999-2000 рр.). До малих належать фермерські господарства, які мають невеликі розміри землекористувань та використовують переважно працю членів фермерських господарств, пояснила експерт.

Нині із 2,7 млн га земель, що перебувають у користуванні малих фермерських господарств, 60% – орендовані земельні паї, ще близько 16% – оренда земель державної власності, поінформувала Ольга Ходаківська.

У середньому по Україні фермерські господарства за оренду паїв виплачують близько 6% від нормативної грошової оцінки. Для земель державної власності, згідно рішення Уряду, орендна плата не може бути меншою 8%. Це стартова ціна для земельних аукціонів. Як правило, за результатами земельних торгів вона може зрости удвічі, а то й більше, що робить їх недоступними для малих фермерів.

Загалом у 2016 році малі фермерські господарства виплатили близько 2,2 млрд грн (!) орендної плати. У структурі витрат на виробництво продукції цих господарств частка орендної плати становить 8-10%, що знижує рівень їх конкурентоспроможності, зауважила експерт.

Для тих, хто має намір взяти в оренду землі державної власності слід пам’ятати три речі. По-перше, права оренди на землі державної власності для ведення фермерського господарства набуваються виключно на земельних аукціонах. По-друге, розмір орендної плати за такі землі не може бути меншим 8% від їх нормативної грошової оцінки. По-третє, термін оренди для земель державної і комунальної власності віднедавна становить 7  років, за винятком земель, на яких розміщені гідромеліоративні споруди: для них термін оренди – 10 років, зазначила Ольга Ходаківська.

 ###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 258 3112
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/