Протягом 2015–2017 років до складу ОТГ увійшла лише третина сільських населених пунктів – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
Протягом 2015–2017 років до складу об’єднаних територіальних громад увійшло 8049 сільських населених пунктів. Це лише третина від їх загальної чисельності по Україні, поінформувала завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Марина Могилова, презентуючи результати проведеного науковцями установи дослідження «Формування об’єднаних територіальних громад у сільській місцевості (інформаційно-аналітичний огляд)».
За її словами, станом на 1 січня 2018 року в Україні створено 665 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), тобто майже 56% від запланованих 1200 ОТГ. З них – 377 сільських, 199 селищних і 89 міських ОТГ. На 29 квітня 2018 року призначено перші вибори в 40 ОТГ і ще 23 ОТГ очікують рішення Центральної виборчої комісії України про призначення перших виборів.
Характерною рисою 2017 року у сфері децентралізації стала помітна активізація формування ОТГ. Якщо у 2015 році було створено 159 ОТГ, у 2016 році – 207, то у 2017 році їх кількість становила 299, що майже удвічі перевищило показники стартового для децентралізації 2015 року.
Упродовж 2015–2017 років прискорилися процеси об’єднання в територіальні громади і в сільській місцевості, зазначила Марина Могилова.
За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, за 2015 рік до складу об’єднаних громад увійшло 1960 сіл та селищ, тобто 7,2% від загальної чисельності сільських населених пунктів по Україні, у 2016 році – 2472 (9,0%), в 2017 році – 3617 сіл та селищ (13,2%).
Втім, зауважила експерт, об’єднання в громади в сільській місцевості відбувається дещо повільно. Адже за три роки до складу ОТГ увійшло лише 29,4% загальної чисельності сільських населених пунктів в країні – 8049 сіл та селищ. З них 1550 сіл та селищ входять до міських ОТГ, 2846 – до селищних, 3653 – до сільських ОТГ.
Лідерами у процесах об’єднання громад в сільській місцевості є Житомирська, Дніпропетровська та Хмельницька області. Тут до складу ОТГ увійшло понад 50% сіл та селищ від загальної чисельності сільських населених пунктів даних регіонів.
Найнижчі темпи формування ОТГ на сільських територіях у Закарпатській та Київська областях, де об’єдналися лише 6% та 7% сільських населених пунктів відповідно.
За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, до складу однієї ОТГ в середньому по Україні входять 12 сільських населених пунктів. При цьому у різних громадах їх кількість коливається від 0 до 68 сіл.
Серед ОТГ, створених у сільській місцевості, переважає модель, коли до складу однієї об’єднаної громади входить 6–10 сільських населених пунктів. Серед сільських ОТГ таких – 40,8%, а серед селищних – 30,2%.
Друга за чисельністю група – об’єднані територіальні громади, до складу яких увійшло до 5 сільських населених пунктів: 25,2% від загальної кількості сільських та 23,1% – селищних ОТГ.
Дещо інша ситуація в міських ОТГ: не більше 5 сіл та селищ увійшло до складу 28,1% з них, а частка громад, які об’єднали 6–10 сільських населених пунктів, склала 19,1%.
При цьому, за оцінками науковців Інституту аграрної економіки, створено 21 ОТГ, кожна з яких об’єднує понад 40 сільських населених пунктів. Загалом до складу цих громад увійшло 1076 сіл – близько 14% від загальної чисельності сільських населених пунктів в ОТГ.
Відносне відставання об’єднання сіл та селищ в ОТГ пояснюється цілою низкою чинників. Серед них, зокрема, недостатня поінформованість селян про самоврядування, їх інертність через низький рівень довіри до інститутів влади, а також стримане ставлення до ініціативою щодо формування нової системи самоврядування, що надійшла «згори». Крім того, процес приєднання сільських населених пунктів до ОТГ гальмують невідпрацьованість механізму формування об’єднаних громад на засадах самоспроможності, нестача кваліфікованих спеціалістів з децентралізації і реального досвіду з цих питань на місцях, підсумувала Марина Могилова.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 258 3112 |
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |