Скачати прес-реліз українською, на русском языке

Практична реалізація положень «сімейно-фермерського» закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» (законопроект №6490-д від 18.05.2018) посилить фіскальний потенціал бюджетів сільських громад, вважає завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш, коментуючи перспективи впровадження в господарську практику норм законодавчого акту, прийнятого Парламентом 10 липня 2018 року та підписаного Головою Верховної Ради України 18 липня 2018 року.

Цей документ містить низку норм, які стимулюватимуть цивілізований розвиток високотоварних господарств населення та формування в Україні сімейного фермерства європейського типу – із незначним земельним банком, проте з високим рівнем валової продукції в розрахунку на гектар угідь, зазначив експерт.

З набуттям законом чинності високотоварні господарства населення отримають шанс скористатися перевагами офіційного статусу сільгосптоваровиробника. Нині ж вони не зацікавлені у належній реєстрації суб’єктами підприємницької діяльності через відсутність можливості оподаткування за спрощеної схемою – на основі нормативної грошової оцінки земельної ділянки – як це передбачено вже двадцять років для сільгосппідприємств, пояснив Леонід Тулуш.

На його думку, важливим стимулом для реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності на базі високотоварних господарств населення є передбачена законом можливість пільгового порядку справляння єдиного соціального внеску (ЄСВ) із членів новостворених сімейних фермерських господарств (СФГ) на базі фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Таким чином, будуть сформовані сприятливі умови для діяльності високотоварних господарств населення у рамках правового поля. Вони забезпечать створення значної кількості нових суб’єктів господарювання в «інноваційній» для України організаційно-правовій формі сімейних фермерських господарств – на основі реєстрації їх головами ФОП. За оцінками науковців Інституту аграрної економіки, чисельність таких суб’єктів з часом може вимірюватися сотнями тисяч.

Це позитивно позначиться на доходній частині бюджетів територіальних громад, в першу чергу, об’єднаних. Адже відповідно до положень Бюджетного кодексу України (статті 64 та 69) надходження єдиного податку будь-якої групи повністю зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування, уточнив експерт.

При цьому, зазначив він, надходження єдиного податку (ЄП) 4 групи в останні роки суттєво зростали. Якщо 2014 року – за «старого» порядку сплати податку – вони складали лише 0,12 млрд грн, то у 2015 році сягнули понад 2 млрд грн. У 2016 році надходження ЄП 4 групи зросли майже удвічі – до понад 3,5 млрд грн, а торік наблизилися до суми у 5 млрд грн. За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, у поточному році ці надходження перевищать минулорічний показник.

Якщо аграрна складова Держбюджету-2019 міститиме належні обсяги фінансової підтримки у вигляді доплати державою частини єдиного соціального внеску на користь застрахованих осіб – членів/голови СФГ, практична реалізація положень законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» вже з наступного року може забезпечити до 0,5 млрд грн додаткових надходжень єдиного податку 4 групи до місцевих бюджетів, підсумував Леонід Тулуш.

 ###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

Контактна особа:

Лариса Басанська, Тел.: +38 044 258 3112
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Веб-сайт: http://iae.org.ua/