У 2018 році Україна закупила найбільше насіння у Франції – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
У січні-квітні 2018 року найбільше насіння – на суму 57,3 млн дол. США, або 16,3% від загального обсягу імпорту – Україна закупила у Франції, зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.
За його словами, понад 55% вирощеного посівного матеріалу ця країна експортує до країн Європейського Союзу, Північної Африки, а також до України.
За обсягом експорту насіння Франція посідає перше місце в світі, випереджаючи США і Нідерланди.
В середньому країна заробляє на насінництві близько 4 млрд євро. При цьому прибутки від експорту складають 1,5 млрд євро. За цю ж суму можна придбати 90 літаків Airbus A320 або 45 – АН-225 «Мрія», поінформував Олександр Захарчук.
На його думку, досягти таких високих результатів Франції вдалося завдяки кільком чинникам.
Серед них, у першу чергу, сприятливий клімат, що дає змогу виробляти 60 видів насіння сільгоспкультур на загальній площі близько 400 тис. га.
Велике значення має і досконалість механізмів організації контролю та підтримки насіння, зазначив експерт. З одного боку, це – ефективна та прозора система сертифікації, яка реалізується через реєстрацію насіннєвих компаній, польові інспекції та контроль насіннєвих партій. З іншого – дієвість системи зборів. Адже роялті та селекційні збори за використання насіння кожного сорту, сплачують не лише насіннєві компанії-виробники, а всі учасники ланцюга вирощування зерна – як товарного, так і для власних потреб.
Крім того, 10-15% від обороту в галузі – а це близько 400 млн євро на рік (!) – постійно виділяються на інновації, наголосив науковець.
Україна також має величезний потенціал нарощування експорту насіння у вигляді якісного насіннєвого матеріалу. Йдеться, зокрема, про реалізацію насіння таких зернових культур як пшениця, ячмінь, овес, жито та кукурудза, а також олійних – соняшник, соя, гірчиця та ріпак, зазначив Олександр Захарчук.
Але для того щоб його реалізувати, слід, перш за все, удосконалити правові норми та аспекти сплати роялті в Україні з урахуванням досвіду їх використання у країнах ЄС та інших передових країн світу.
Необхідно також запровадити обов’язкове декларування сортових виробничих посівів сільськогосподарськими товаровиробниками, які є власниками землі сільськогосподарського призначення площею від 25 га та більше, для виробників картоплі – від 10 га.
Розробити і, головне, запровадити чіткий механізм отримання ліцензійних платежів на основі реального відображення використання вартості насіння і садивного матеріалу, використовуючи ліцензійні й субліцензійні угоди, а також селекційних платежів за Farm Saved Seed – насіння для власних потреб, та їх реєстрацію незалежним органом обліку, нагляду та контролю.
І вже з урахуванням цих та інших нагальних потреб необхідно розробити державну програму розвитку вітчизняної селекції та насінництва, яка дозволить підтримати вітчизняних виробників якісного насіннєвого матеріалу, підсумував Олександр Захарчук.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 258 3112 |
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |