Україніці витрачають на харчі понад 42 % своїх доходів – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз
Частка витрат на харчування в Україні залишається однією з найвищих у світі, зазначив старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духницький, коментуючи дані Міністерства сільського господарства США (USDA), яке здійснює регулярний моніторинг витрат на харчування вдома у понад 100 країнах світу.
Статистичні дані дослідження підтверджують положення закону Енгеля, згідно з яким при зростанні доходів зменшується частка витрат на харчування. Одночасно в абсолютному вимірі витрати на їжу збільшуються. Чим більш розвинута і багата країна, тим меншу частку витрат її населення виділяє на продукти харчування, зауважив Богдан Духницький.
Недарма, зазначив експерт, рейтинг очолюють США, Сінгапур, Велика Британія, Ірландія, Канада, Швейцарія, Австралія та Австрія, населення яких витрачають на харчі менше 10 %,
У Німеччині, Нідерландах, Фінляндії, Катарі, Бельгії, Південній Кореї – до 15 %.
Ціла низка країн – Польща, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Ізраїль, Уругвай, Кувейт, Китай, Туреччина та інші – характеризується витратами на харчування в діапазоні 16-25 %.
У Білорусі, Грузії, Росії, Узбекистані, а також в Йорданії, Індії, Македонії і Парагваї цей показник знаходиться в межах 30 %.
Україна посідає 93 місце даного рейтингу, поінформував Богдан Духницький. Вона, зокрема, випереджає Уганду (частка витрат на харчування – 44,2 %), Казахстан (44,9 %), Анголу (48,6 %), Бангладеш (53,5 %) та Нігерію (59,0 %), яка посідає останнє місце в списку.
За даними USDA, кожен українець у 2018 році в середньому заплатив 858 дол. США за продовольчі продукти та безалкогольні напої. У загальній структурі споживчих витрат частка харчових продуктів при цьому становила 42,2 %.
Згідно з даними Державної служби статистики України, у 2018 році одне домогосподарство в Україні витрачало на харчування вдома 3963 грн/місяць. Найбільше грошей виділялось на м’ясо – 928 грн, хліб – 576 грн, молоко, сир та масло – 575 грн, овочі і картоплю – 497 грн, а найменше – на безалкогольні напої (218 грн), яйця (124 грн) та олію (117 грн). У порівнянні з 2017 роком спостерігалося зростання витрат на всі групи продуктів харчування.
Порівняння витрат на харчування з наведених джерел є співставним, вважає науковець. Адже, відповідно до розрахунків USDA, за актуальним валютним курсом 2018 року витрати на продукти харчування на одну особу в Україні становили 23338 грн, а за інформацією Держстату,України, в перерахунку на одну особу за рік цей показник тоді складав 22538 грн.
Таким чином, реальні доходи для більшості населення України змушують витрачати майже всі кошти на найнеобхідніші товари і послуги, перш за все на продукти харчування, і не дозволяють робити заощадження, підсумував Богдан Духницький.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 258 34 71 |
Відділ організації наукових досліджень та інноваційного розвитку | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |