«В Україні вперше розроблено економіко-математичні моделі прогнозування максимально прибуткових обсягів виробництва для ключових ринків агропродукції» – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
Нами з використанням сучасних методів дослідження ринкової економіки побудовані криві попиту та пропозиції окремих ринків сільськогосподарських товарів. Це дало можливість визначити надлишки виробників і споживачів у процесі формування ринкової рівноваги. Моделі дають можливість прогнозувати на перспективу максимально-можливі обсяги виробництва пшениці, кукурудзи, соняшнику та сої з урахуванням досягнутого виробниками рівня інтенсивності виробництва, поінформував перший заступник директора з наукової роботи Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), академік НААН Сергій Кваша.
За його словами, застосування розробок науковців, опубліковане у виданні «Прогнозування виробництва продукції рослинництва та його ресурсне забезпечення в Україні» (автори: С.М. Кваша, М.М. Ільчук, І.А. Коновал, М.М. Федюшко), дозволить максимізувати прибутки виробників продукції рослинництва.
Як відомо, зазначив експерт, оптимальні розміри виробництва залежать від величини попиту. Коли вони співпадають, виникає рівновага, яка створює для учасників ринку найбільш економічно вигідні умови. Перевиробництво в умовах автаркії означає для виробників збитки, оскільки внаслідок перенасиченості ринку і неспроможності покупців спожити вироблену продукцію, ціна на товар падає.
На основі аналізу діяльності чотирьох аграрних ринків України вчені ННЦ «ІАЕ» побудували моделі їх рівноваги та розробили методику обґрунтування виробничої програми з рослинництва. Вона дозволяє:
- здійснити обґрунтування доцільності реалізації виробничої програми з виробництва окремих видів продукції рослинництва;
- передбачити можливі перешкоди і проблеми в процесі реалізації виробничої програми і підготувати необхідні заходи для їх усунення;
- визначити обсяги фінансових ресурсів, які необхідні для виконання виробничої програми, та поставити питання про надання кредитів, ресурсів та технологій.
У результаті розрахунків були визначені оптимальні обсяги виробництва сільськогосподарськими підприємствами кожного з видів рослинницької продукції та величина ресурсів і коштів, необхідних для вирощування урожаю 2015 року, за різними елементами витрат. Серед них, зокрема: зарплата з нарахуваннями, насіння, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, пально-мастильні матеріали, амортизаційні відрахування, ремонт основних засобів, орендна плата за землю тощо.
Важливо, зауважив академік, що розрахунки зроблені для підприємств різних природнокліматичних зон України із різним рівнем ресурсного забезпечення. Такий підхід дозволить оптимізувати обсяги інвестицій у пріоритетні галузі сільського господарства, підсумував Сергій Кваша.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська,
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»
Тел.: +38 044 527 86 73
Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Веб-сайт: http://iae.org.ua/