Скачати прес-реліз українською, на русском языке

У нинішньому році важко очікувати суттєвого зростання цін на сільськогосподарську продукцію. І на світовому, і на вітчизняному аграрних ринках обсяги виробництва перевищують обсяги споживання. Саме ці тенденції визначатимуть доходність сільськогосподарського виробництва у 2014 році, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» (ННЦ «ІАЕ»), академік НААН Юрій Лупенко.

Розроблений у ННЦ «ІАЕ» прогноз ефективності виробництва і реалізації аграрної продукції на 2014 рік передбачає, що у разі збереження рівня цін 2013 року сільськогосподарські товаровиробники можуть закінчити рік зі збитками у 10,7 млрд грн: у рослинництві – 4 млрд грн, у тваринництві – 6,7 млрд грн.

У разі підвищення цін на продукцію сільського господарства на рівні інфляції (у розрахунках застосовувалися Основні прогнозні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2014 рік, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №978), за розрахунками науковців ННЦ «ІАЕ», аграрії одержать 5,2 млрд грн прибутків за рентабельності 2,6%. Прибуток у рослинництві становитиме 3,8 млрд грн, у тваринництві – 1,4 млрд грн, а рентабельність – 4,0% та 1,3% відповідно.

Тобто і в цьому випадку аграрії втратять щонайменше половину своїх прибутків, одержаних у 2013 році, а у порівнянні з 2012 роком прибутки сільськогосподарських підприємств можуть зменшитись у 4 рази.

Науковці ННЦ «ІАЕ» підрахували рівень доходності, необхідний сільгосптоваровиробникам для забезпечення розширеного відтворення. Рентабельність у рослинництві повинна становити 20%,  у тваринництві – не менше 5%.

У такому випадку, зазначив експерт, прибуток сільськогосподарських підприємств від реалізації аграрної продукції має складати не менше 31,2 млрд грн, а рентабельність в цілому 15,8%. У тому числі від рослинництва має надійти 19,1 млрд грн при рентабельності 20%, від тваринництва – 12,1 млрд грн при рентабельності 11,0%.

Слід враховувати, що на ефективність сільськогосподарського виробництва можуть негативно вплинути подальша девальвація гривні, зростання цін на енергоносії та матеріально-технічні ресурси, що використовуються в сільському господарстві, та зниження цін на світових аграрних ринках, підсумував Юрій Лупенко.

Нагадаємо, що, за попередніми даними Державної служби статистики України, фінансовий результат від основної діяльності сільськогосподарських підприємств у 2013 році становив 12,5 млрд грн прибутку. Це на 11,6 млрд грн менше ніж 2012 році. Рівень рентабельності знизився минулого року порівняно з попереднім періодом на 8,7% і становив 11,5 відсотка.

Довідка

Аналіз ефективності проведено по сільськогосподарських підприємствах, які звітуються перед органами статистики за ф. 50-сг.

Згідно з розробленою ННЦ «Інститут аграрної економіки» методикою, ефективність виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції вимірюється собівартістю, ціною та прибутком у розрахунку на одиницю реалізованої продукції, загальним прибутком і рівнем рентабельності.

###

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.

Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.

Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.

 

Контактна особа:
Лариса БасанськаТел.: +38 044 527 86 73
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень

Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки»

Веб-сайт: http://iae.org.ua/