Порушення торгівельних зв’язків з Росією може скоротити експорт української сільгосппродукції на 1,5 млрд доларів США щорічно – Інститут аграрної економіки
Прес-релізиСкачати прес-реліз українською, на русском языке
Через порушення торговельних зв’язків з Російською Федерацією щорічний загальний обсяг втрат українського експорту до країн СНД у вартісному виразі може становити 1,4–1,6 млрд дол. США, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.
За його словами, країни СНД традиційно виступають одними з основних торговельних партнерів нашої держави. Протягом 2005–2013 років експорт аграрної продукції України до цих країн подвоївся і досяг рівня 3710 млн дол. США.
Три чверті цього обсягу припадає на Митний Союз, до складу якого входять Росія, Білорусь, Казахстан.
Однак саме від Митного Союзу українські експортери зазнають збитків. Причиною тому періодичні заборони, посилення митного контролю та інші обмежувальні заходи, які протягом останніх років запроваджує Російська Федерація, зазначив експерт.
На думку науковців Інституту аграрної економіки, до «групи ризику» належать саме ті групи української сільгосппродукції, ввезення яких Росія вже неодноразово обмежувала, а то й забороняла. Серед них, зокрема, м’ясопродукти, сири, кондитерські вироби та інша продукція харчової і переробної промисловості.
Слід констатувати, що останнім часом загроза для експорту української аграрної продукції, яка надходить з боку Росії, стає постійною.
На розвиток цієї ситуації в майбутньому значною мірою впливатиме функціонування поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом, яка повинна бути створена найближчим часом, зазначив Юрій Лупенко.
Довідково
За даними Держстату, у 2013 році Україна експортувала до СНД цілу низку агропродовольчих товарів. Серед них, зокрема:
- какао і продукти з нього – 153,7 тис. т на суму 492,4 млн дол. США;
- сири всіх видів – 58,6 тис. т на 360,9 млн дол. США;
- м’ясо і субпродукти – 119,3 тис. т на 264,9 млн дол. США;
- вироби з хлібних злаків – 184,7 тис. т на 350,9 млн дол. США;
- алкогольні і безалкогольні напої – 532,0 тис. т на 317,1 млн дол. США;
- кондитерські вироби з цукру – 179,1 тис. т на 189,1 млн дол. США;
- продукти переробки плодів, овочів – 171,1 тис. т на 236,7 млн дол. США;
- залишки та відходи – 549,5 тис. т на 182,1 млн дол. США;
- тютюн – 15,0 тис. т на 197,7 млн дол. США;
- інші різні харчові продукти – 83,4 тис. т на 204,3 млн дол. США;
- соняшникова олія – 109,1 тис. т на 131,8 млн дол. США.
###
Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» заснований у 1956 році в м. Київ як науковий центр з розробки економічних основ формування і здійснення аграрної політики в Україні, актуальних проблем теорії і практики розвитку агропромислового комплексу, організації впровадження у виробництво досягнень економічної науки, здійснення координації досліджень та підготовки наукових кадрів.
Указом Президента України від 12 січня 2004 року № 48 Інституту надано статус національного наукового центру.
Головним завданням Інституту є розробка економічних основ формування аграрної політики в Україні, проведення дослідження актуальних проблем розвитку агропромислового комплексу, організація впровадження у виробництво досягнень аграрної науки, здійснення координації досліджень та підготовка кадрів.
Контактна особа:
Лариса Басанська, | Тел.: +38 044 527 86 73 |
Відділ науково-організаційного забезпечення та координації досліджень | Ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду |
Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» | Веб-сайт: http://iae.org.ua/ |